Під час канікул учні не лише проводять дозвілля на власний розсуд, а й беруть участь в організованих позакласних (позашкільних) заходах навчального й виховного змісту.
У будь-якому разі керівник навчального закладу має бути готовим до проведення розслідування, якщо з учнем під час канікул станеться нещасний випадок
Передусім необхідно визначити, чи належить нещасний випадок до категорії тих, що підлягають розслідуванню. Потім, залежно від конкретних умов настання нещасного випадку, визначають порядок його розслідування. Так, нещасні випадки з учнями розслідують, керуючись одним із таких нормативних актів, як:
- Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах
- Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру.
Відповідно, нещасні випадки з учнями під час канікул можуть розслідувати як:
- нещасні випадки, що сталися під час навчально-виховного процесу
- нещасні випадки невиробничого характеру.
Нещасні випадки, що сталися під час навчально-виховного процесу
Деколи нещасні випадки з учнями під час канікул можуть класифікувати як нещасні випадки, що сталися під час навчально-виховного процесу. Так, згідно з пунктом 5 розділу І Положення розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися, зокрема під час: позакласних, позашкільних та інших заходів у вихідні, святкові та канікулярні дні, якщо цi заходи здійснюються під безпосереднім керівництвом працівника навчального закладу (викладача, вчителя, вихователя, класного керівника, майстра виробничого навчання тощо) або іншої особи, яка призначена наказом керівника навчального закладу за його згодою роботи у трудових студентських загонах, учнівських об’єднаннях (таборах праці i відпочинку); проведення спортивних змагань, тренувань, оздоровчих заходів, екскурсій, походів, експедицій, організованих навчальним закладом у встановленому порядку.
Про ці нещасні випадки учень або свідок нещасного випадку мають повідомити керівникові навчального закладу.
Нещасні випадки, що сталися під час виробничого навчання, практики або виконання учнями робіт на підприємстві під керівництвом його посадових осіб, розслідують і беруть на облік на підприємстві згідно з законодавством.
У розслідуванні бере участь представник навчального закладу.
Контроль за правильним і своєчасним розслідуванням та обліком нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу, а також виконанням заходів щодо усунення причин, що спричинили нещасний випадок, здійснюють відповідний орган управління освітою та засновник (власник), якому підпорядкований навчальний заклад.
Нещасні випадки невиробничого характеру Інші нещасні випадки, що сталися з учнями у випадках, не зазначених у пункті 5 розділу ІІ Положення, розслідують і беруть на облік згідно з Порядком. Тобто їх класифікують як нещасні випадки невиробничого характеру.
Згідно з пунктом 3 Порядку розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися, зокрема, під час: переміщення повітряним, залізничним, морським, внутрішнім водним, автомобільним транспортом, в електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов’язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах використання газу у побуті вчинення протиправних дій проти особи, її майна користування або контакту зі зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами виконання робіт у домашньому господарстві, використання побутової техніки стихійного лиха перебування в громадських місцях, на об’єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях, а також у рекреаційних зонах контакту з тваринами (у тому числі птахами, плазунами, комахами тощо) та рослинами (у тому числі грибами, водоростями тощо), що призвело до ушкодження здоров’я або смерті потерпілих; споживання (використання) нехарчової продукції.
У разі нещасного випадку невиробничого характеру створити комісію можуть як при районній держадміністрації (виконавчому органі міської, районної у місті ради), так і при навчальному закладі. Керівник навчального закладу приймає рішення щодо розслідування нещасного випадку на підставі таких документів, як: звернення батьків потерпілого (або осіб, які їх замінюють) довідка лікувально-профілактичного закладу, якою засвідчено факт ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку. Якщо ж керівник навчального закладу відмовиться проводити розслідування, батьки учня можуть звернутися до виконавчого органу місцевої ради з проханням вирішити це питання.