Порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності, а також учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів під час трудового і професійного навчання встановлено Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення).
Згідно з пунктом 3.14 Типового положення результат перевірки знань з питань охорони праці з робіт з підвищеною небезпекою, а також там, де є потреба у професійному доборі, до виконання яких допускається працівник, оформлюється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці (далі — комісія).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Термін зберігання протоколів комісії становить не менше 5 років (п. 3.18 Типового положення).
Особам, які під час перевірки знань з питань охорони праці виявили задовільні результати, видають посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Організаційне забезпечення роботи комісії (організація проведення перевірки знань з питань охорони праці, оформлення, облік і зберігання протоколів перевірки знань, оформлення і облік посвідчень про перевірку знань з питань охорони праці) покладається на суб’єкт господарювання, який проводив навчання з питань охорони праці.
Типовим положенням не визначено строк проведення перевірки знань після навчання з питань охорони праці. Пунктом 3.16 Типового положення лише вказано на те, що за незадовільних результатів перевірки знань з питань охорони праці працівники протягом одного місяця повинні пройти повторне навчання і повторну перевірку знань.
У цьому разі можна скористатися постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання застосування принципу мовчазної згоди» від 27.01.2010 № 77, у пункті 1 якої зазначено, що в разі ненадання у визначений законом строк суб’єкту господарювання документа дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі суб’єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру через 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для видачі документа дозвільного характеру або прийняття рішення про відмову в його видачі, на підставі копії опису прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття. Тобто, якщо особа закінчила навчання з питань охорони праці та протягом 10 робочих днів комісія не провела (без поважних причин) перевірку знань, то слід вважати, що ця особа навчання пройшла успішно.
+
Варто зважати на те, що згідно з пунктом 12 статті 11 Закону України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 № 4312-VI рішення атестаційної комісії (під час проведення неформального професійного навчання працівників роботодавцями на підприємстві. — Прим. ред.) доводять до відома працівника та роботодавця протягом трьох днів після його прийняття.